דן תורן

תורן נולד בקיבוץ ראש הנקרה. לאחר שסיים את לימודיו במגמת הטלוויזיה והקולנוע של אוניברסיטת תל אביב, התפרסם תורן לראשונה בתחילת שנות השמונים בפינה "על הברזלים", אשר שודרה במהלך תוכנית הבידור "זהו זה". בהמשך הוא שיחק בסרטים, בין היתר ב "דורית – חשיפה איטית", "בחינת בגרות" ו"עתליה".

בשנת 1984, בעידודו של המוזיקאי מיקי שביב, סולן להקת "טנגו", החל תורן לכתוב את שיריו הראשונים, שהתפרסמו בביצועים של זמרים אחרים. לאלבום הבכורה של שרון ליפשיץ "קולנוע" שיצא ב-1985 כתב תורן ארבעה שירים, ובהם הלהיטים "קולנוע" ו"גידי". לאלבום הבכורה של רמי קלינשטיין "ביום של הפצצה" מ-1986 כתב את השירים "ביום של הפצצה" ו"את שרה ברדיו". לאלבומה השני של ליפשיץ, "שתי בובות על חוט" שיצא ב-1988, כתב תורן שני שירים: "אחד" ו"דני", שאותו כתב והלחין יחד עם ליפשיץ.

ב-1987 השתתף תורן בסרטים "המובטל בטיטו" ו"פוטורומן".

רק בשנת 1988 יצא אלבומו הראשון "לו-חמה בשטח בנוי". בחוברת האלבום כתב תורן למיקי שביב תודה מיוחדת על היותו "מורה הדרך". אלבום זה כלל את הגרסה הראשונית ל"לבן על לבן", שהפך ללהיט בגרסה מאוחרת יותר שהופיעה באלבומו עם להקת "שונרא". את השיר כתב יוסף אל-דרור, ופרט לו כתב והלחין תורן את כל שירי האלבום.

לאחר צאת האלבום הקים תורן להקת ליווי בשם "התרנים", שבהמשך שינתה את שמה ל"שונרא". הלהקה הוציאה ב-1989 את אלבומה היחיד "נופל על ארבע", שכלל גרסאות מחודשות לשירים "לבן על לבן" ו"סין" מאלבום הסולו של תורן, וכן שירים חדשים שכתב והלחין תורן, שמהם התפרסם השיר "ידיעות מניקרגואה".

ב-1988 השתתף תורן בסרט "תלווה לי את אשתך", וב-1989 בסרט "אחד משלנו".

ההופעות הקרובות